atletizmdunyasi.com: Ana Sayfa

Ramil: En önemli rakibim Lyles

25 Eylül 2019, 16:25

Spor yazarı Alp Ulagay, yıldız atlet Ramil Guliyev'e ulaştı ve Atletizm Dünyası için bir söyleşi gerçekleştirdi.

Ramil: En önemli rakibim Lyles Ramil Guliyev(29), bugüne dek dünya şampiyonalarında Türkiye’ye altın madalya kazandırabilmiş tek atlet. İki yıl önce Londra’da 200 metrede kürsünün en üst basamağına çıkan Guliyev geçen yıl da Avrupa şampiyonu olarak bu unvanı perçinlemişti.

Bu sezon başı geçirdiği kısa süreli hastalığa karşın başarılı sürat koşucusu Doha 2019 programını aksatmadan sürdürdü. Elmas Ligi finalinde de ikinci sırayı alan Guliyev Doha’da altın madalya için en büyük rakibi olarak Amerikalı Noah Lyles’ı görüyor.

Aslında sezona iyi başladınız. Mayıs ayı başında Doha’daki Elmas Ligi yarışında 19.99 saniyelik bir dereceyle birinci oldunuz. Ama Şanghay’daki Elmas Ligi yarışı öncesi bir sağlık sorunuyla karşılaştınız. Neydi orada ortaya çıkan sıkıntı?
Hem oteldeki klima çarptı hem de virüs kaptım. Hastalanınca antibiyotik kullanmak zorunda kaldım. Bu sebeple bir süre dinlenmem gerekti. 2014’te ameliyat geçirdiğiniz sağa ayak bileğinizde bir sorun var mı? Şu anda antrenmanları ya da yarışmamı engelleyecek bir sorun yok. Ama o ayak bileğimde hep biraz sıkıntı olacak. Hep özen göstermek lazım. Her sezon başı tedavi ve rehabilitasyon dönemi var. Fizyoterapistim Kadir Ekinci’yle de sürekli buna yönelik çalışmalar yapıyoruz.

Bu sezon Dünya Şampiyonası alışılmış tarihlerden daha geç organize ediliyor. Bu sebeple sen de idman ve yarışma takvimine değişiklikler yaptınız mı?
Antrenörüm buna göre bir program yaptı elbette. O işini iyi biliyor ve duruma göre değişiklikler yapıyor programda. Antrenmanlarımı genelde İstanbul ve Antalya’da sürdürdüm. Havanın sıcak olduğu yaz aylarında Moskova’da kamp yaptım. Doha öncesi son hazırlıklarımızı yine benzer bir iklimin olduğu Antalya’da yaptık.

Doha’da dünya şampiyonasının yapılacağı tesisi ve pisti tanıyorsunuz. Mayıs ayında orada yarıştınız. Tesis ve iklim şartları nasıldı?
Mayıs ayı başında hava çok sıcak değildi tabii. Yarış günü 30 derece civarındaydı sıcaklık. Öğrendiğime göre eylül başında 40 derecenin üzerine çıkmış. Biraz da bu sebeple Antalya’da antrenman yapmayı tercih ettim. Bildiğim kadarıyla dünya şampiyonası sırasında ise stadyumdaki sıcaklığı havalandırma sistemi sayesinde 23 derece civarına ayarlayacaklar. Bununla beraber çok iyi yeni bir mondo pist yapmışlar. Sürat koşularına da son derece uygun bence. Bence çok iyi dereceler çıkacak orada.

İstikrarlı bir sezondan sonra Elmas Lig finalinde de ikinci oldunuz. Nasıl değerlendirirsiniz?
İyi bir Elmas Lig sezonu geçirdim. Eski yönteme göre puanlamayla sezon boyu aldığım derecelerle ilk sırada yer alabilirdim ama bu sezon sistem değişti. Final yarışını kazanan o dalın birincisi oluyor. Brüksel’deki finalde ikinci oldum.

Brüksel’deki Elmas Lig finalinde 19.86 saniyeyle bu sezonki en iyi derecenizi koştunuz. Eylül ayı başında hedeflediğiniz bir derece miydi?
Sezonun bu döneminde böyle bir derece koşmam gerekiyordu. Bu derece benim için her şeyin yolunda gittiğini gösteriyor. Bunu başaramasaydım antrenman programında bir değişiklik yapmamız gerekecekti. Hastalık veya başka bir aksilik olmazsa Doha’da da iyi bir derece koşacağım.

Doha’ya dünya şampiyonluğu unvanını korumak için gidiyorsunuz. Dünya şampiyonluğu unvanı bir sporcuya ne getiriyor?
Büyük yarışların önemi ve hissettirdikleri farklı oluyor. Sezon içinde sıradan bir yarışta kazansan da, kaybetsen de çok büyük etkisi olmuyor. Böyle bir yarışta iyi bir derece koşarsan seviniyorsun. Ama dünya şampiyonasında derece bu kadar önemli değil. Orada önemli olan madalyayı kazanmak. Dünya şampiyonu unvanıyla oraya avantajlı gidiyorum. Ben çok daha rahat olacağım daha önce bu yarışı kazandığım için. Ama hiç madalya kazanmamış atlet için yarış çok daha zor geçebilir.

Doha’da 200 metrede altın madalya için en büyük rakipleriniz kim olacak?
Şu anda en önemli rakibim Amerikalı Noah Lyles. Ben buralarda çok yarıştım. Lyles ise dünya şampiyonasına ilk kez katılacak. Henüz genç bir atlet. Böyle büyük bir şampiyonada nasıl performans gösterecek henüz bilmiyoruz. Diğer bir Amerikalı Christian Coleman ise bu sezon 200 metredeki tek yarışında 19.90 koştu. Üstelik 100 metredeki seçme, yarı final ve finalden sonra 200 metre seçmelerine katılacak. Bu yorgunluk sebebiyle derecesi daha düşük olabilir. Ayrıca Kanadalılar Brown ve DeGrasse de var. Bence esas rakibim Lyles olacak.

Rakipleriniz arasında samimi olduğunuz kime var mı?
Samimi olmak için pek zaman yok açıkçası. Elbette yarışlardan önce konuşuyoruz. Hepsi mütevazı iyi çocuklar. Rakiplerine karşı tavır takınan atlet yok. Tokyo 2020 Olimpiyatları da çok uzakta değil.

Pekin 2008’de çok gençtiniz, Londra 2012’ye katılamadınız ve Rio 2016’da da istediğiniz derece gelmedi. Bugüne kadar kaçırdığınız Olimpiyat madalyasının farklı bir önemi var değil mi?
Olimpiyatlar farklı bir yarış. Her atlet Olimpiyatlar’da madalya kazanmayı hayal eder. Biz de oradaki madalya için de çalışacağız. İnanıyorum ki bir sakatlık veya aksilik olmazsa Tokyo’dan da madalyayla döneceğim. Ama madalyanın hangi renk olacağını oradaki yarış gösterecek.

Türkiye’nin 4x100 bayrak takımını da sormak isterim. Geçen yıl 37.98 saniyeyle rekor kırarak Avrupa ikincisi oldunuz. Dünya şampiyonasında hedef nedir?
Normal olarak dünya şampiyonasında madalya şansımız da olabilir. Ama bu sezon takım arkadaşlarımın form durumu geçen sezona göre biraz düşük. O yarışa kadar onların da form durumu düzelirse, her biri en iyi performansını gösterirse o zaman en iyi derecemizi koşup bir madalya kazanabiliriz.

Bir yandan da Fenerbahçe Kulübü adına yarışmaya devam ediyorsunuz. Fenerbahçe ile nasıl bir gelecek planlıyorsunuz?
Tabii 2013’ten beri her sezon olduğu gibi Fenerbahçe’yi kulüp yarışmalarından temsil etmeye devam ediyorum. Fenerbahçe ile çalışma metodumuz şöyle: Bir Olimpiyat’tan diğerine kadar sözleşme yapıyoruz. Mevcut sözleşme Tokyo 2020’den sonra bitiyor. Büyük ihtimalle yenisini yapacağız.

RAMİL GULİYEV’İN DOHA PROGRAMI
29 Eylül Pazar: 200 metre seriler 20:05
30 Eylül Pazartesi 200 metre yarı final 20:50
1 Ekim Salı 200 metre final 22:40
4 Ekim Cuma 4x100 metre seriler 21:05
5 Ekim Cumartesi 4x100 metre final 22:15
atletizmdunyasi.com / Alp Ulagay
Paylaş:
İlgili Haberler:
Yorum Ekle
 
 
Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
2017 PERFORMANS LİSTELERİ
Erkekler Kadınlar >
100 metre Sydney Siame 9.88
200 metre Akani Simbine 19.95 A
400 metre Steven Gardiner 44.26
800 metre Clayton Murphy 1:43.60
1500 metre Josh Kerr 3:35.99
5000 metre Brett Robinson 13:22.93
10 bin metre Abbabiya Simbassa 28:03.83
Yarı maraton Bedan Karoki Muchiri 59:10
Maraton Wilson Kipsang Kiprotich 2:03:58
3000m su engelli Getnet Wale 8:25.28
110m engelli Yordan L. OFarrill 13.33
400m engelli Abderrahaman Samba 48.31 A
Gülle atma Ryan Crouser 22.15
Disk atma Fedrick Dacres 68.88
Çekiç atma Pawel Fajdek 81.39
Cirit atma Ioánnis Kiriazís 88.01
Dekatlon Lindon Victor 8472
20 km yürüyüş Kaihua Wang 1:17:54
50 km yürüyüş Håvard Haukenes 3:43:40
4x100 bayrak Canada 38.15
4x400 bayrak Empire Athletics 3:00.92
ANKET
Türkiye atletizminde hangisi daha önemli sorundur?
ad tv twitter facebook rss phone