atletizmdunyasi.com: Ana Sayfa

Tarih ile köprü: Göker

9 Mayıs 2017, 23:15 - Güncelleme: 9 Mayıs 2017, 23:19

Günümüze eksiklerle de olsa ulaşan atletizm kayıtlarının temel direklerinden biri o. 1952 Helsinki Olimpiyatları’nın katılımcılarından ve Türkiye’nin en önemli atletizm istatistikçilerinden eski Türkiye şampiyonu Turhan Göker’e konuk olduk.

Tarih ile köprü: Göker ATLETİZM DÜNYASI ÖZEL - Atletizmi diğer spor dallarından ayıran önemli özelliklerinden birisi, tamamen veriye dayalı bir kültüre sahip olması... Neredeyse 100 yıl öncesinin derecelerini bile özenli bir şekilde tüm detaylarıyla araştırıp listeleyen istatistikçiler, tarihçesi en zengin sporların başında gelen atletizme büyük bir katkı yapıyorlar.

1950’den bu yana ATFS (Association of Track and Field Statisticians - Atletizm İstatistikçileri Birliği) çatısı altında örgütlü bu istatistik duayenlerinin Türkiye’de iki 'şubesi' var: Halen TAF’ın listelerini hazırlayan Nejat Kök ve uzun bir süre bu işi yürüten Turhan Göker.

Turhan Göker, 1930 Kadıköy doğumlu. 87 yaşında olmasına karşın halen oldukça dinç. Caddesbostan’daki evinde ziyaret ettiğimiz eski Olimpik atlet ve istatistikçi Göker’i yeni kuşağa yakından tanıtalım istedik.

16 yaşındayken, Robert Kolej’in mayıs aylarındaki geleneksel spor bayramında koştuğu ve kazandığı 800 metre yarışıyla adım attığı atletizmden 70 yıldır kopmayan Göker, yönetici Sadun Özdede’nin kendisini keşfetmesiyle Fenerbahçe Kulübü’ne girdi. Spor yaşamı boyunca sarı-lacivertli kulüpte forma giyen Göker, 1952 Helsinki Olimpiyatları dışında 1954 Avrupa Şampiyonası, 1955 Barselona Akdeniz Oyunları ve üç ayrı Balkan Şampiyonası’nda milli formayı taşıdı.

DEV RAKİPLERLE YARIŞTI
Ekrem Koçak, Cahit Önel gibi unutulmazlarla aynı dönemde yarıştığı 800 metre, 1500 metre ve 3000 metre su engelli branşlarında birer kez Türkiye şampiyonu oldu. 1956’da aşilindeki sorun nedeniyle 26 yaşında atletizmi bıraktı.

Göker yarıştığı dönemi özetlerken o dönemde işlerin daha çok kulüpler üzerinden gittiğini vurguluyor: “Daha ziyade FB-GS rekabeti söz konusuydu. Bu iki lokomotif kulüp, İstanbul dışındaki iyi atletleri de transfer edip, kadrolarını zenginleştirirdi. Ekrem Koçak, Ankaralıydı ama Fenerbahçe adına koştu. Kulüplerin öyle atletizme büyük alaka gösterdikleri sanılmasın. Bazı idarecilerin şahsi gayreti ve çalışmasıyla işler yürüyordu. Galatasaray’da Semih Türkdoğan, Fenerbahçe’de Kamuran Tekil gibi isimlerle...”

Robert Kolej’de sekiz yıl okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi’ndeki hukuk tahsilini yarıda bırakan Göker, yabancı dili ve istatistiklere merakı nedeniyle Naili Moran döneminde Türkiye listeleri üzerinde çalışmaya başladı. 1958 yılında başladığı bu çalışmaları 70’li yılların sonuna kadar sürdürdü. Daha sonra Özcan Kutlu ve Nejat Kök’ün üstlendiği bu çalışmalar, günümüzde o döneme dair en sağlam kaynaklar olarak atletizm meraklılarına ışık tutuyor.

“Bana Ankara’da ve Anadolu’daki yarış raporlarını posta ile yolluyorlardı. Ben de onları düzenleyip federasyonun talebiyle kitapçık olarak bastırıyordum. O kitapçıklardan bir kaç tanesini, dünya üzerinde temas halinde bulunduğum çeşitli gazetecilere/istatistikçilere yolluyordum. Bu sayede onlarla da sıkı dostluklarım oluştu ve ATFS’ye üye olarak kabul edildim.”İPTİDAİ KOŞULLAR
Çalışmalarını kısaca bu şekilde özetleyen Turhan Göker’e veri toplamayı nasıl yaptığını ve teknik detaylarını sorduğumuzda ise şöyle yanıt veriyor: “Ankara bana neyi yollarsa, onu derleyip gönderiyordum. Benim yarışlara tek tek gitme şansım yoktu. O dönemlerde rüzgar ölçümü bırakın Ankara’yı İstanbul’da bile yoktu. Reaksiyon ölçer de yok. Hakem, fodepara göz kararıyla hükmediyordu. Finişe ise ip gerilirdi. Bazen sert olan bu ipler göğsünüzü keser, hatta kanatırdı. Bu sistemler 70’lere kadar kullanıldı. Hatta bugün galip için kullanlan ‘ipi göğüslemek’ lafı da oradan kalmadır.”

Turhan Göker’e gördüğü en büyük yeteneği sorduğumuzda aynı dönemde yarıştığı rakibi Ekrem Koçak’ı anlatıyor: "Ekrem, Besim Aybars’ın değil de farklı bir antrenörün elinde olsaydı, çok rahat Avrupa çapında başarılar yakalardı. At gibi kuvvetliydi. Özellikle 800 metrede... Tabancayla başlar ve gidiş o gidiş! Asla 300’den sonra atak yaparım, son 200’de çıkayım gibi hesaplar yapmazdı. Tamamen gücüyle koşardı. Maalesef Aybars dışında kimseyle çalışmadı. Bana göre Besim Hoca da 'Ekrem Türkiye’de en iyi olsun'dan başka bir şey düşünmedi.""HATIRLANMAK BÖYLE BİR ŞEY"
87 yaşındaki emektar atlet, halen yurt dışından tebrik ve kutlama kartları alıyor, ancak Türkiye’de unutulmaktan şikayetçi... Atletizm Federasyonu ve TMOK tarafından özel günlerde dahi hatırlanmadığını söylüyor. Bunu söylerken elinde bulunan 2002 tarihli Fince dergiyi gösteriyor:  "Helsinki 1952’nin 50. yılında çıkan bu özel sayının kapağında Cahit ve benim resmimi kullanmışlar. Adamlar bana bunu İngilizce’ye çevirtip gönderdi. Hatırlanmak böyle oluyor..."
atletizmdunyasi.com / Şevket F. Erbay
Paylaş:
İlgili Haberler:

Hadadi: Büyük adam, büyük hedefler

Hadadi: Büyük adam, büyük hedefler
İran'ın Olimpiyat madalyalı diskçisi İhsan Hadadi, 10 yıl daha pistlerde yarışıp eksiklerini tamamlamayı hedefliyor.

Transfer atlet düzenlemesi masada

Transfer atlet düzenlemesi masada
IAAF, bir yıldır dondurduğu vatandaşlık değiştirme ile ilgili bazı kısıtlamalar getiren teklif getiriyor.
Yorum Ekle
 
 
Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
2017 PERFORMANS LİSTELERİ
Erkekler Kadınlar >
100 metre Sydney Siame 9.88
200 metre Akani Simbine 19.95 A
400 metre Steven Gardiner 44.26
800 metre Clayton Murphy 1:43.60
1500 metre Josh Kerr 3:35.99
5000 metre Brett Robinson 13:22.93
10 bin metre Abbabiya Simbassa 28:03.83
Yarı maraton Bedan Karoki Muchiri 59:10
Maraton Wilson Kipsang Kiprotich 2:03:58
3000m su engelli Getnet Wale 8:25.28
110m engelli Yordan L. OFarrill 13.33
400m engelli Abderrahaman Samba 48.31 A
Gülle atma Ryan Crouser 22.15
Disk atma Fedrick Dacres 68.88
Çekiç atma Pawel Fajdek 81.39
Cirit atma Ioánnis Kiriazís 88.01
Dekatlon Lindon Victor 8472
20 km yürüyüş Kaihua Wang 1:17:54
50 km yürüyüş Håvard Haukenes 3:43:40
4x100 bayrak Canada 38.15
4x400 bayrak Empire Athletics 3:00.92
ANKET
Türkiye atletizminde hangisi daha önemli sorundur?
ad tv twitter facebook rss phone