atletizmdunyasi.com: Ana Sayfa

Nijerya'ya 10 altın

17 Eylül 2015, 22:32 - Güncelleme: 17 Eylül 2015, 22:36

Kongo'nun başkenti Brazzaville'de beş gün süren 11. Afrika Oyunları atletizm müsabakalarında en fazla şampiyonluğu Nijeryalılar çıkardı. Toplam 46 disiplinde yapılan yarışmalarda 10 şampiyon alan Nijerya, Etiyopya ve Kenya'nın önünde atletizmin en başarılı ülkesi oldu.

Nijerya'ya 10 altın Brazzaville'de yapılan 11. Afrika Oyunları'nda atletizm müsabakaları, Kintele Stadı'ndaki yarışmalarla sona erdi. Beş günlük atletizm mücadelesinde Nijeryalılar 10 altın kazanırken, Etiyopya altı, Kenya ve sprintleri süpüren Fildişi Sahili beşer altın kazandı. Pekin'deki Dünya Atletizm Şampiyonası'nı zirvede tamamlayan Kenya, hayli eksik kadroyla geldiği Kongo'da yine de be altın çıkarmayı bildi.

200 metre şampiyonu olan Fildişi Sahili'nden Koffi Wilfred Hua, 100'de bronz, 4x100'de altın kazandığı Brazzaville'de toplam üç madalya elde ederken, kadınlarda da 100-200 dublesi yapan vatandaşı Marie Josee Ta Lou bu altınlarına 4x100'de bir bronz ekledi. 

16 farklı ülkenin şampiyon çıkardığı oyunlarda yedi oyunlar rekoru yenilendi. Şampiyonanın bitişindeki 4x400 yarışı ise çok çekişmeli geçti. 400 ve 800 şampiyonu Isaac Makwala ile Nijel Amos'un kadroda yer aldığı Botsvana takımı, Kenya'ya geçilerek ikinci sırada kalırken, Kenya'nın dörtlüsü 3:00.24 ile şampiyona rekorunu yenileme başarısı gösterdi. 

 

Afrika Oyunları'nda altın madalya kazanan isimler ve derecelerini derledik.

AFRİKA OYUNLARI - ATLETİZM
Erkekler
100m: Ben Youssef Meite, Fildişi Sahili - 10.04
200m: Koffi Wilfried Hua, Fildişi Sahili - 20.42
400m: Isaac Makwala, Botsvana - 44.35
800m: Nijel Amos, Botsvana - 1:50.45
1500m: Mekonen Gebremedhin, Etiyopya - 3:45.73
5000m: Getaneh Molla, Etiyopya - 13:21.88
10000m: Tsebelu Zewude, Etiyopya - 27:27.19
110 engelli: Antonio Alkana, G.Afrika - 13.32
400m engelli: Abdelmalik Lahoulou, Cezayir - 48.67
3000m su engelli: Clement Kemboi, Kenya - 8:20.31
4x100m: Fildişi Sahili - 38.93
4x400m: Kenya - 3:00.34 
20km yürüyüş: Lebogang Shange, G.Afrika - 1:26.43
Yarı maraton: Zersenay Tadese, Eritre - 1:03.11
Yüksek: Kabelo Kgosiemang, Botsvana - 2.25m 
Sırık: Hişam Halil Çerabi, Cezayir - 5.25m
Uzun: Samson Idiata, Nijerya - 7.83m
Üç adım: Tosin Oke, Nijerya - 17.00m
Gülle: Franck Elemba, Kongo - 20.25m
Disk: Russell Tucker, G.Afrika - 60.41m
Çekiç: Mustafa El Cemal, Mısır - 74.92m
Cirit: Ihab Abdelrahman, Mısır - 85.37m
Dekatlon: Guillaume Thierry, Mauritius - 7591p

Kadınlar
100m: Marie-Josee Ta Lou, Fildişi Sahili - 11.02
200m: Marie-Josee Ta Lou, Fildişi Sahili - 22.57
400m: Kabange Mupopo, Zambiya - 50.22
800m: Caster Semenya, Güney Afrika - 2:00.97
1500m: Dawit Seyaum, Etiyopya - 4:16.69
5000m: Margaret Kipkemboi, Kenya - 15:30.15
10000m: Alice Aprot, Kenya - 31:24.18
100 engelli: Oluwatobiloba Amusan, Nijerya - 13.15
400 engelli: Amaka Oguegunam, Nijerya - 55.86
3000 su engelli: Sofia Assefa, Etiyopya - 9:51.30
4x100m: Nijerya - 43.10
4x400m: Nijerya - 3:27.13
20km yürüyüş: Grace Wanjiru, Kenya - 1:38.28
Yarı maraton: Mamitu Deska, Etiyopya - 1:12.42
Yüksek: Lissa Labiche, Seyşeller - 1.91m
Sırık: Syrine Balti, Tunus, 4.10m
Uzun: Chinazom Amadi, Nijerya - 6.31m
Üç adım: Joelle Mbumi, Kamerun - 13.75m
Gülle: Auriole Dongmo, Kamerun - 17.21m
Disk: Claire Uke, Nijerya - 54.25m
Çekiç: Laetitia Bambara, Burkina Faso - 66.91m
Cirit: Kelechi Nwanaga, Nijerya - 52.70m
Heptatlon: Uhunoma Osazuwa, Nijerya - 5892p

atletizmdunyasi.com / Şevket F. Erbay
Paylaş:
İlgili Haberler:

İzlenim: Glasgow'un renkleri

İzlenim: Glasgow'un renkleri
Avrupa Salon'da dolu tribünler ve ambiansla ilgili birkaç not...

Son gülen Polonya

Son gülen Polonya
Avrupa Salon, üçüncü gün finalleriyle sona ererken, madalya sıralamasını Polonya önde bitirdi.
Yorum Ekle
 
 
Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
2017 PERFORMANS LİSTELERİ
Erkekler Kadınlar >
100 metre Sydney Siame 9.88
200 metre Akani Simbine 19.95 A
400 metre Steven Gardiner 44.26
800 metre Clayton Murphy 1:43.60
1500 metre Josh Kerr 3:35.99
5000 metre Brett Robinson 13:22.93
10 bin metre Abbabiya Simbassa 28:03.83
Yarı maraton Bedan Karoki Muchiri 59:10
Maraton Wilson Kipsang Kiprotich 2:03:58
3000m su engelli Getnet Wale 8:25.28
110m engelli Yordan L. OFarrill 13.33
400m engelli Abderrahaman Samba 48.31 A
Gülle atma Ryan Crouser 22.15
Disk atma Fedrick Dacres 68.88
Çekiç atma Pawel Fajdek 81.39
Cirit atma Ioánnis Kiriazís 88.01
Dekatlon Lindon Victor 8472
20 km yürüyüş Kaihua Wang 1:17:54
50 km yürüyüş Håvard Haukenes 3:43:40
4x100 bayrak Canada 38.15
4x400 bayrak Empire Athletics 3:00.92
ANKET
Türkiye atletizminde hangisi daha önemli sorundur?




ad tv twitter facebook rss phone