atletizmdunyasi.com: Ana Sayfa

'Rıza Maksut komple bir insandı'

8 Eylül 2015, 09:50 - Güncelleme: 8 Eylül 2015, 09:53

İzmir'de 2004 yılında yaşamını yitiren eski Türkiye şampiyonu rekortmen atlet Rıza Maksut'un yaşamına dair bilinmeyen ayrıntıları, Zeynep Dolgun anlattı.

'Rıza Maksut komple bir insandı' Hocayla nerede tanıştınız ve ne kadar süreyi birlikte geçirdiniz?
Ankaralıyız, ancak yedi yaşımdan itibaren İzmir-Aliağa’da yaşamaya başladık. İlkokulu Ankara’da anneannemin yanında bitirdikten sonra İzmir’e, ailemin yanına döndüm. O yaz Petkim’in açtığı tenis kursuna yazıldım, kendisiyle orada tanıştık. Sanıyorum 12-17 yaşlarım arasını birlikte geçirdik. Birkaç yıl Petkim’in kurslarına devam ettikten sonra iyi olduğuma kanaat getirildi ve ardından Çiğli’deki İzmir Tenis İhtisas Kulübü’nün (İZTİK) sporcusu oldum, lisansım oradan çıktı. Rıza Hoca ile sportif anlamda olmasa da görüşmeye devam ettik.

Diğer öğrencileriyle de bu şekilde bir iletişimi var mıydı? Size özel bir durum mu?
İdmanların belirli bölümü sözlü ders şeklinde geçerdi. Çoğumuz sıkılır, az bir kısmımız dinlerdik. Ben dinlemekten sıkılmayanlardandım. Bu dedemden yaşlı adamın, güneşin alnında saatlerce konuşabilme enerjisi ve sabrı, tuhaf şekilde ilgimi çekerdi. İzmir’in o kavurucu sıcağında Rıza Hoca su bile içmeden bizimle uğraşır, didinirdi. Ben sıcağa hiç gelemem, ama “O dayanıyorsa ben de dayanırım” dediğimi anımsıyorum içimden. İdman biter, öğrenciler gider, son kertede ben kalırdım. Dolayısıyla Petkim’de tenis öğrettiği dönemi düşünürsem bu durum bana özeldi denebilir. Esasen tüm öğrencilere yönelik olsun istediğinden eminim, ama benim dışımda kimse dinlemezdi. Çok uzun konuşur, turşu dedirtmezdi. O yaştaki miniklerin pek sabrı yoktu sanırım. Bildiğim kadarıyla benden başka mektuplaştığı öğrencisi yoktu. Ama bayram, yılbaşı tebrik kartları aldığından bahsederdi.Evine gitme şansınız oldu mu? Nasıl yaşadığını çok kısa anlatır mısınız?
Evine çok kere gittim. Bornova Doktorlar Sitesi’nde oturuyordu. Kocaman bir kupa ve madalyalar camekanı vardı. Yalnız yaşadığından, her işini kendisi görürdü. Yemeğini yapar, çamaşırını yıkardı. Tüm yaşamı boyunca sporculuğunu sürdürdü. Yediklerine çok dikkat eder, hastalanacağını hissettiği anda bol sulu, sebzeli tavuk yemeği yapardı. Günde üç saat süren ve ağırlık çalışmalarını da içeren programını hiç aksatmazdı. Sporcu sakatlıklarından çok iyi anlardı. Haftanın belirli günlerde ayaklarını sıcak suya koyar, gliserinle tabanlarına masaj yapardı. Bir keresinde baktım ki elinde mantar bir ayak tabanlığı ile gelmiş, taban çökmesi nedeniyle yaşadığım sıkıntıyı bu sayede çözmüştü. Bana “Ayağına dayanabildiğin kadar sıcak suda gliserinle tatlı tatlı masaj yapacaksın sen de” derdi.

Amerika’da yaşayan bir kızı vardı. Görüşmüyorlardı. Ailesinden bahsetmekten pek hoşlanmazdı. Yalnızca kızının iyi bir eğitim alması için çok çaba sarfettiğini, onu Fransız okulunda okuttuğunu anlatırdı. Rıza Hoca’nın kızının o dönem gelip babasını görüp görmediğini bilmiyorum ama maddi destekte bulunduğunu biliyorum. Mektupları neden sakladınız? Ben küçüklükten beri herşeyi yazar, not ederim. Uzaktaki sevdiklerimle hep mektuplaşırdım, şimdi kalmadı tabii. Hele de Rıza Hoca’nın mektupları… Her biri ayrı bir öğreti niteliğinde. Bana gelen hiçbir mektubu atmam. Üniversite için geri döndüğüm Ankara’da iken bağımızı koparmadık ve mektuplaştık.

BİR BÜYÜĞÜ YAD ETMEK: RIZA MAKSUT

Spor derslerinde teknik dışında, mektubunda gördüğümüz gibi dünya görüşüne dair kültürel eklemeler mi yapıyordu? Farklı bir antrenör özelliği... Bunu vurgular mıydı?
Evet, çokça vurgulardı. Konuştuğumuz konular insan ve sporcu yaşamı, ahlakı, kültürü, disiplini, sağlığı, yemeği ve idmanlarının nasıl olması gerektiğine dairdi. Kültür, kültür-fizik, müzik bir aradadır derdi. Doğru insan, doğru sporcu bunları haiz olmalı bir de iradesi kuvvetli olmalı diye vurgulardı. En sevmediği şey yalan ve disiplinsizlikti. İstanbul’da yaşadığı dönemde yetiştirdiği çok iyi sporcular olduğundan bahseder, ancak bazılarının ahlaklarını beğenmediğini anlatırdı. Aslında yetenekli olduğu halde, onun verdiği programa uymayan, sigaraya başlayan, disipline gelemeyen ve sonunda sporculuk hayatı sona erenleri sayardı. Babamın Konak’taki işyerine de sık sık gider, çay içer, hasbıhal ederdi. Arada sırada da gelir bizde kalırdı, bizim plaja gider yüzerdik. yüzmeyi severdi.


Zeynep Dolgun, 12-17 yaşları arası Maksut'un öğrencisiydi.

Benim çalışma masama oturur kara kalem bir şeyler çizer, çizdiklerini bana gösterirdi. Her daim bir dil daha öğrenmem konusunu salık verir, üniversiteye başlayınca yabancı basın-yayın organlarına Türkiye’den haber yazabileceğimi söylerdi. O sıra eğitimim İngilizce-Almanca şeklinde ilerliyordu. Üniversitede Fransızca da öğrendim, bunda ondan dinlediklerimin de etkisi olduğunu sanıyorum. Kanımca bizi ailesi yerine koymuştu. Disiplin nedir ondan öğrendim. İdmanlarda ciğerlerim deli gibi yandığı halde koşturmaya devam ettiği sırada söyledikleri hâlâ kulağımda... Öyle bir sporcu düşünün ki, her yönden komple bir insan. Ne sorsan derinleşebilirdi. Üst düzey bir kişilik ve spor adamıydı.
atletizmdunyasi.com / Şevket F. Erbay
Paylaş:
İlgili Haberler:

Hadadi: Büyük adam, büyük hedefler

Hadadi: Büyük adam, büyük hedefler
İran'ın Olimpiyat madalyalı diskçisi İhsan Hadadi, 10 yıl daha pistlerde yarışıp eksiklerini tamamlamayı hedefliyor.

Transfer atlet düzenlemesi masada

Transfer atlet düzenlemesi masada
IAAF, bir yıldır dondurduğu vatandaşlık değiştirme ile ilgili bazı kısıtlamalar getiren teklif getiriyor.
Yorum Ekle
 
 
Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
2017 PERFORMANS LİSTELERİ
Erkekler Kadınlar >
100 metre Sydney Siame 9.88
200 metre Akani Simbine 19.95 A
400 metre Steven Gardiner 44.26
800 metre Clayton Murphy 1:43.60
1500 metre Josh Kerr 3:35.99
5000 metre Brett Robinson 13:22.93
10 bin metre Abbabiya Simbassa 28:03.83
Yarı maraton Bedan Karoki Muchiri 59:10
Maraton Wilson Kipsang Kiprotich 2:03:58
3000m su engelli Getnet Wale 8:25.28
110m engelli Yordan L. OFarrill 13.33
400m engelli Abderrahaman Samba 48.31 A
Gülle atma Ryan Crouser 22.15
Disk atma Fedrick Dacres 68.88
Çekiç atma Pawel Fajdek 81.39
Cirit atma Ioánnis Kiriazís 88.01
Dekatlon Lindon Victor 8472
20 km yürüyüş Kaihua Wang 1:17:54
50 km yürüyüş Håvard Haukenes 3:43:40
4x100 bayrak Canada 38.15
4x400 bayrak Empire Athletics 3:00.92
ANKET
Türkiye atletizminde hangisi daha önemli sorundur?
ad tv twitter facebook rss phone