atletizmdunyasi.com: Ana Sayfa

İthal atletler doğru tartışılıyor mu?

1 Eylül 2015, 09:09 - Güncelleme: 1 Eylül 2015, 10:23

Atletizm Dünyası'nın araştırmasına göre Pekin'de yarışan 207 ülke arasında altı tanesi başka ülkelerden transfer edilmiş atletlerle mücadele verdi. Bahreyn'in 19 kişilik kadrosunun tamamı başka ülkelerde doğmuş atletlerden oluşurken, Türkiye'nin en iyi sonuçlarını kadrosundaki beş ithal atlet elde etti. Ancak konu, ülkede sürekli yanlış bağlamda tartışılıyor. Şevket Furkan Erbay'ın analizi...

İthal atletler doğru tartışılıyor mu? ANALİZ - Atletizm Dünyası, Türkiye'de 20 yıldır spor gündeminde olmasına karşın hep hatalı verilerle ve sakil bir milliyetçilik vurgusuyla tartışılan 'devşirmeler' konusunu bir araştırmaya masaya yatırıyor. Bu bölümde Pekin 2015'te yarışan takımların 'transferlerine' ve getirdiklerine odaklanacağız, ikinci bölümde ise Türkiye'de bugüne kadar başka ülkede doğup da sonradan TC vatandaşı olan atletlerin büyük organizasyonlardaki ağırlığı ve ne derece etkili olduklarına eğileceğiz.

HEP AYNI HATA
Konuyu tartışırken, öncelikle dışarıdan getirilen atlet ihtiyacının çok olduğu ülkelerin gözden kaçırılan bir özelliğine vurgu yapmak gerekiyor. Ancak tartışmanın bu bağlamı, çoğu şeyi fiziksel tartışan Türkiye medyası ve kamuoyunda dikkate dahi alınmıyor. Oysa ki işin püf notası tam da bu: Göçmenlik kavramı.

Kendisine uygun atletleri vatandaşlığa geçirip yarıştıran ülkelere bakıldığında, ağırlığın günümüzde iyice azalan 'ulus devlet' statüsündeki kültürel geçirgenliği olmayan ülkelerde olduğu görülüyor. Arap Ülkeleri, Japonya, Çin, Küba gibi ülkelerle birlikte Türkiye de bu sınıfa giriyor. Bu ülkelerde dışarıdan göç ve melezlik fazla olmadığı için (Türkiye ve Araplar en az olanlar arasında) vatandaşları arasında alternatif bulunmuyor. Oysa ki göçmenlerle ayakta duran ABD, Avrupa, Avustralya, Kanada gibi ülkelerde her fiziksel özelliğe sahip çocuklar, çok kültürlü yapı içinde daha okul seviyesinde seçilebiliyor.

Almanya'da Zanzibarlı babanın Heidelberg'de doğan kızı Malaika Mihambo, ya da Somali'deki kaostan kaçıp 10 yaşındayken ailesiyle Londra'ya gelen Mo Farah, vatandaşı oldukları ülkelerde 'devşirme' statüsünde değiller. Çünkü Britanya ve Almanya, besleyip büyüttüğü toplum bireyleri içinde yüzden fazla farklı aidiyet barındıran (atletizm açısından bakıldığında farklı fiziksel yetilere sahip) vatandaşlara sahip. Türkiye göçmen çeken bir ülke olmadığı için bu avantajdan mahrum kalıyor.

Konunun gerçekte tartışılması gereken bu zeminde bakıldığında, küreselleşmeyle gelen sportif rekabetin oluşturduğu aradaki açığı kapatmak için, Türkiye gibi kapalı ve tektipçi ülkelerin atletizmde zaman zaman transfer yapması kaçınılmaz hale geliyor. Kısacası tartışılmanın 'İthal atlet olmalı mı?' değil (şartların Türkiye gibi ülkelerde olması gerektiğini gösterdiği ortada), 'hangi dozda ve nasıl bir stratejiyle olmalı' sorusunda yoğunlaşması gerekiyor. 

BAHREYN TAKIM İTHAL ETTİ
Tam da bu noktada ortada güncel bir örnek duruyor: Bahreyn. Pekin'e toplama bir takım gönderen Körfez ülkesi Bahreyn'in kadrosundaki 19 atletin tamamı Afrika ülkelerinden transfer edilmiş isimlerden oluşuyordu. 10 Kenya, beş Etiyopya, iki Nijerya, iki de Fas doğumlu atlete forma giydiren petrol ülkesi, Eunice Kirwa'nın maratonda aldığı tek madalyayla Çin'den ayrıldı. 

Bahreyn'in Jamaika'dan da 'parayı bastırıp' üç tane atlet (Olimpiyat madalyalı sprinter Shericka Williams ile Kemarley Brown, Andrew Fischer) transfer ettiği ve önümüzdeki yıl Rio'da yatıştırabilmek için Jamaika ile yoğun bir diplomasi sürdürdüğü haberleri geçtiğimiz aylarda Jamaika medyasına yansımıştı. 

Tamamen parayla kurulmuş bu ekibin Bahreynlilerce ne derece sahiplenileceği ya da elde edecekleri başarıların etkisinin yerel atletizme ne olacağını tahmin etmek hiç de güç değil.YA MADALYA ALACAKSIN, YA DA BİR HİÇSİN...
Türkiye ise Pekin'e götürdüğü 12 atletin beş tanesi ülke dışında doğmuş sporculardan oluşuyordu. Bunların üç tanesinin Yasmani Copello (Küba), Ramil Guliyev (Azerbaycan) ve Ali Kaya (Kenya) elde ettiği ilk sekiz sonuçları, Ay-yıldızlı takımın Pekin'deki 8 puanını getirdi. Diğer iki atlet ise (İlham Tanui Özbilen ve Sultan Haydar) bekleneni veremedi. Takım ise doping belası nedeniyle büyük buhrandan geçilen bir dönemde bu sporcuların katkısıyla tarihinin en önemli başarılarından birine ulaşıp nefes aldı.

Üç sert branşta final koşan atlete görüp de 'devşirme politikasının' fiyasko olduğunu söylemek, ancak Türkiye gibi başarıyı - koşulları asla göz önüne almadan - "madalya, galibiyet ya da şampiyonlukla" eşdeğer kabul eden tabelacıların baştacı olduğu ülkelerde mümkündür.

Yeri gelmişken, Bahreyn ve Türkiye dışında Pekin'de Birleşik Arap Emirlikleri (1), Azerbaycan (2), Katar (2) ve Belçika'nın (1) da kadrosunda transfer atletler bulundurduklarını buraya not olarak ekleyelim. 

Peki, Türkiye neredeyse 20 yıldır yarıştırdığı ithal atletlerden ne umdu, ne buldu? Madalya anlamında ne kadar katkı yaptılar? Yüzde olarak temsilleri ne durumda? Bu konuyu da ikinci bölüme bırakalım. 
atletizmdunyasi.com / Şevket F. Erbay
Paylaş:
İlgili Haberler:

Hadadi: Büyük adam, büyük hedefler

Hadadi: Büyük adam, büyük hedefler
İran'ın Olimpiyat madalyalı diskçisi İhsan Hadadi, 10 yıl daha pistlerde yarışıp eksiklerini tamamlamayı hedefliyor.

Transfer atlet düzenlemesi masada

Transfer atlet düzenlemesi masada
IAAF, bir yıldır dondurduğu vatandaşlık değiştirme ile ilgili bazı kısıtlamalar getiren teklif getiriyor.
Yorum Ekle
 
 
Yorumlar (1)
Jak Ali Harvey i unutmuşsunuz.10.03 te çok iyi bir derece ve daha da geliştirebilir.
Haydar Dağdeviren  ·  1 Eylül 2015 Salı, 10:51
2017 PERFORMANS LİSTELERİ
Erkekler Kadınlar >
100 metre Sydney Siame 9.88
200 metre Akani Simbine 19.95 A
400 metre Steven Gardiner 44.26
800 metre Clayton Murphy 1:43.60
1500 metre Josh Kerr 3:35.99
5000 metre Brett Robinson 13:22.93
10 bin metre Abbabiya Simbassa 28:03.83
Yarı maraton Bedan Karoki Muchiri 59:10
Maraton Wilson Kipsang Kiprotich 2:03:58
3000m su engelli Getnet Wale 8:25.28
110m engelli Yordan L. OFarrill 13.33
400m engelli Abderrahaman Samba 48.31 A
Gülle atma Ryan Crouser 22.15
Disk atma Fedrick Dacres 68.88
Çekiç atma Pawel Fajdek 81.39
Cirit atma Ioánnis Kiriazís 88.01
Dekatlon Lindon Victor 8472
20 km yürüyüş Kaihua Wang 1:17:54
50 km yürüyüş Håvard Haukenes 3:43:40
4x100 bayrak Canada 38.15
4x400 bayrak Empire Athletics 3:00.92
ANKET
Türkiye atletizminde hangisi daha önemli sorundur?
ad tv twitter facebook rss phone