atletizmdunyasi.com: Ana Sayfa

Avrupa U-23: Tallinn'de 30 Türk

6 Temmuz 2015, 15:44 - Güncelleme: 6 Temmuz 2015, 16:04

Türkiye'nin 30 kişilik sporcu kafilesiyle katıldığı Avrupa U-23 Şampiyonası öncesi son durumu Atletizm Dünyası okurları için özetledik...

Avrupa U-23: Tallinn'de 30 Türk Avrupa 23 Yaş Altı Atletizm Şampiyonası, Estonya’nın başkenti Tallinn’de yapılacak. 9-12 Temmuz tarihleri arasındaki şampiyonada 45 ülke mücadele verecek.

Yazın Avrupa atletizm takvimindeki önemli etkinlikleri arasında bulunan Avrupa U-23 Atletizm Şampiyonası, Tallinn’de yapılacak. Dört yıl önce Avrupa Gençler Şampiyonası’na da ev sahipliği yapan Kadriorg Stadı’ndaki mücadelelerde Türkiye, kalabalık bir kadroyla boy gösterecek.

Şampiyonada 17’si kadın toplam 30 atletle yarışacak olan Türkiye takımının en önemli kozu Ali Kaya olacak. 1994 doğumlu Kenya kökenli milli atlet, 5000 ve 10000 metrede en önemli şampiyonluk favorisi olarak iki altın madalya almaya aday. Gençlerde de aynı mesafede dublesi bulunan Ali, büyüklerde geçtiğimiz yıl 10 bin metrede Avrupa üçüncülüğü kazanarak Zürih’te Ay-yıldızlı ekibe tek madalyayı getiren isim olmuştu.

Ali Kaya dışında 3000 metre su engellide Tuğba Güvenç, 1500’de Avrupa Gençler madalyalı Süleyman Bekmezci, çekiçte Özkan Baltacı, 800 metrede Aslı Arık ve 10 bin metrede Emine Hatun Tuna madalyayı zorlayabilecek atletler arasında bulunuyor.

Türkiye’nin şampiyonada yer alan sporcuları ve en iyi dereceleri şu şekilde:

Erkekler
800m: Utku Çobanoğlu (1:48.72), Hasan Basri Güdük (1:48.92)
1500m: Süleyman Bekmezci (3:42.56)
5000m: Ali Kaya (13:00.31)
10000m: Sönmez Dağ (30:02.92), Ali Kaya (27:24.09)
20km yürüyüş: Mert Atlı (1:27:38), Şahin Şenoduncu (1:27:24)
Çekiç atma: Özkan Baltacı (72.89m), Tolgahan Yavuz (63.68m)
Uzun atlama: Muammer Demir (7.56m)
Gülle atma: Murat Gündüz (18.11m), Osman Can Özdeveci (18.02m)
Üç adım atlama: Musa Tüzen (16.19m)

Kadınlar
800m: Aslı Arık (2:04.74)
10000m: Sevilay Eytemiş (33:45.55), Emine Hatun Tuna (33:43.41)
100m engelli: Özge Soylu (13.77)
400m engelli: Emel Şanlı (58.11), Derya Yıldırım (58.61)
3000m su engelli: Seyran Adanır (10:10.91), Tuğba Güvenç (9:33.34), Sabahat Akpınar (10.07.63)
20km yürüyüş: Gamze Özgör (1:45.14)
Disk: Elçin Kaya (53.33m), Zehra Uzunbilek (50.61m)
Cirit: Esra Gaz (50.60m)
Sırık: Buse Arıkazan (4.10m)
Gülle: Sare Bostancı (14.55m) Dilek Özada (14.86m)
üç adım atlama: Beyza Tilki (13.03m)

DİĞER ÖNEMLİ ATLETLER
Organizasyonda Avrupa’nın önemli atletizm geleneği bulunan ülkelerinden de dikkat çekici isimler boy gösterecek. Almanya’da bu sezon 66.14’lük en iyisini atan genç diskçi Anna Rüh, uzun atlamada 6.94 yapan Lena Markus ve dünya gençler şampiyonu gülleci Shanice Craft (17.75 PB) en önemli madalya favorileri arasında yer alıyor.

İsveçli genç yıldız Angelica Bengtsson, 4.60’ı bulduğu bu sezon sırıkla atlamada ülkesini güldürmeye yakın görünürken, Hollandalı Nadine Visser, Britanyalı Olimpiyat şampiyonu Christine Ohuruogu’nun kardeşi Victoria Ohuruogu, Rusların dünya salon şampiyonu yüksekçisi Maria Kuçina ve Fransa’nın dünya gençler rekortmeni 110 engelcisi Wilhem Belocian da, Kadriorg Stadı’nda parlaması beklenen atletler arasında sayılabilir.
atletizmdunyasi.com / Merthan Can
Paylaş:
İlgili Haberler:

İzlenim: Glasgow'un renkleri

İzlenim: Glasgow'un renkleri
Avrupa Salon'da dolu tribünler ve ambiansla ilgili birkaç not...

Son gülen Polonya

Son gülen Polonya
Avrupa Salon, üçüncü gün finalleriyle sona ererken, madalya sıralamasını Polonya önde bitirdi.
Yorum Ekle
 
 
Yorumlar
Bu habere henüz yorum yapılmamış.
2017 PERFORMANS LİSTELERİ
Erkekler Kadınlar >
100 metre Sydney Siame 9.88
200 metre Akani Simbine 19.95 A
400 metre Steven Gardiner 44.26
800 metre Clayton Murphy 1:43.60
1500 metre Josh Kerr 3:35.99
5000 metre Brett Robinson 13:22.93
10 bin metre Abbabiya Simbassa 28:03.83
Yarı maraton Bedan Karoki Muchiri 59:10
Maraton Wilson Kipsang Kiprotich 2:03:58
3000m su engelli Getnet Wale 8:25.28
110m engelli Yordan L. OFarrill 13.33
400m engelli Abderrahaman Samba 48.31 A
Gülle atma Ryan Crouser 22.15
Disk atma Fedrick Dacres 68.88
Çekiç atma Pawel Fajdek 81.39
Cirit atma Ioánnis Kiriazís 88.01
Dekatlon Lindon Victor 8472
20 km yürüyüş Kaihua Wang 1:17:54
50 km yürüyüş Håvard Haukenes 3:43:40
4x100 bayrak Canada 38.15
4x400 bayrak Empire Athletics 3:00.92
ANKET
Türkiye atletizminde hangisi daha önemli sorundur?




ad tv twitter facebook rss phone